A A A

Wyjazd na Święto Marcinowe do Gminy Niechlów

Na zaproszenie sołytsa Wioski z gminy Niechlów mieszkańcy naszej Wioski udali się na organizowany w tamtejszej parafii Wieczór Marcinowy. 

 

Liczna grupa mieszkańców z sołytsem Bogdanem Schulzem na czele udała się w podróż wynajętym autokarem do Wioski k. Niechlowa. W miłej i radosnej atmosferze, po około dwóch godzinach, grupa dojechała na miejsce. Tam czekał już sołtys, pan Mirosław Pieniak oraz panie z KGW, które przygotowały ciepły poczęstunek w sali wiejskiej. Mieszkańcy mogli porozmawiać, wymienić się informacjami oraz obejrzeć przygotowaną prezentację. Potem nadszedł czas na zwiedzenie okolicy. Wioska jest mała ale posiada przepiękną kapliczkę p.w. Św Hieronima choć przez wiele lat mieszkańcy przekonani byli, że patronem jest Św Florian. Po spacerze wszycy ponownie zostali ugoszczeni w sali wiejskiej gdzie na gości czekał już wójt Niechlowa, pan Jan Głuszko. Przedstawicielem naszego Urzędu Gminy był wiceburmistrz, pan Arkadiusz Pawłowski. Następnie przyszedł czas na udanie się do sąsiedniej wsi Siciny na mszę świętą oraz Wieczór Marcinowy.  W Sicinach mieści się piękny zabytkowy Kościów p.w. Świętego Marcina.

" Po raz pierwszy kościół w Sicinach wzmiankowany był w 1289 roku. Pierwsza świątynia w Sicinach była konstrukcją drewnianą. W XV wieku drewniany budynek kościoła zastąpiono budowlą kamienną, której wizerunek zachował się na sufitowym fresku hali wieżowej współczesnego kościoła, który został wybudowany latach 1736-1740 przez Karla Martina Frantza wg. projektu nieznanego architekta. Prace związane z wykończeniem, wyposażeniem i dekoracją wnętrza kościoła trwały w latach 1741-1742. Najdłużej trwały prace budowlane przy wykończeniu wieży kościelnej. Ostatecznie, budowę wysokiej na 62 metry wieży ukończono w 1774 roku. Kościół w Sicinach jest budowlą murowaną na planie krzyża, z krótkimi ramionami transeptu. Posiada prezbiterium zakończone półkolistą absydą. Po północnej stronie budowli znajduje się zakrystia. Stronę południową wieńczy wieża, a po zachodniej stronie mieści się niewielka kruchta. Kościół nakryty jest dachem czterospadowym. Stosunkowo skromna bryła zewnętrzna kontrastuje z bogactwem wystroju architektonicznego wnętrza. Składają się nań kolumny i pilastry podtrzymujące belkowanie odcinkowe, wnęki na ściętych narożach filarów oraz żeglaste sklepienia, z których centralne, podwyższone imituje kopułę. Ołtarz główny został wyrzeźbiony przez niemieckiego rzeźbiarza Frantza Josepha Mangoldta. Znajdują się w nim cztery rzeźny przedstawiające św. Piotra, św. Pawła, św. Marcina i św. Augustyna. Obraz ołtarzowy przedstawiający świętego Marcina został namalowany przez malarza holenderskiego Christiana Bentuma, a malowidła sklepienne zostały wykonane przez jego uczniów: Jana Antoniego Feldera i Ignacego Axtera. " (informacja nt kościoła pochodzi ze strony: http://www.niechlow.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=8&menu=86&strona=1 )

 

Po Mszy Św. wraz z mieszkańcami innych wsi gminy Niechlów  udano się w procesji na plac przy remizie strażackiej gdzie na scenie odbyło się przedstawienie teatralne pokazujące epizod z życia Świętego Marcina. Po przedstawieniu propboszcz tutejszej parafii rozpalił ogromne ognisko, które buchnęło ogniem i dodało nastroju i uroku całemu wydarzeniu. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły m.in: młodzież szkolna, Wronowianki oraz Belfry.

Wieczór Marcinowy zgromadził wielu sympatyków tego święta. Ogromnym powodzeniem cieszyły się pyszne rogale marcinowe oraz grzeniec przygotowane przez tamtejsze Stowarzyszenie Siedmiu. ( http://www.siciny.eu/ )

 

Ogrmnie dziękujemy za tak serdeczne przyjęcie!!!  Mieszkańcy Wioski już cieszą się na wizytę u naszch przyjaciół z Wioski w przyszłym roku :)